NEONKA FITNESS NEONKASHOP NEONKABEAUTY ENEONKA
facebook
Tréningy
footer icons
REGISTRUJTE SA
1. tréning ZADARMO
hero image
 
Náš tip

    gym icon
    Najbližší tréning
    PRIPRAVUJEME

    Emocionálne jedenie: Keď sa jedlo stáva útechou

    22.10.2024
    count 599x

    „Ovládni svoje emócie, aby jedlo neovládlo teba“

    Emocionálne jedenie je zložitý problém, ktorý sa dotýka mnohých z nás. V dnešnej uponáhľanej dobe, plnej stresu a tlaku, je ľahké skĺznuť do tohto začarovaného kruhu. Namiesto toho, aby sme sa s negatívnymi emóciami vysporiadali zdravým spôsobom, siahame po jedle, ktoré nám dočasne poskytne úľavu. Avšak táto úľava je krátkodobá a často vedie k pocitom viny, hanby a ďalšej frustrácie, čím sa cyklus iba opakuje. Náročný deň v práci, hádka s partnerom, neúspech v škole... v týchto chvíľach sa jedlo stáva viac než len palivom pre naše telo. Stáva sa únikom, prostriedkom na zvládanie emócií, dočasnou náplasťou na duševné rany.

    Prečo jeme, keď nie sme hladní?

    Jedlo je viac ako len palivo pre naše telo. Je spojené so spomienkami, tradíciami a emóciami. Už od detstva sa učíme spájať jedlo s útechou. Pamätáte si na babičkine koláče, ktoré vás vždy potešili, keď ste boli smutní? Alebo na horúcu čokoládu, ktorá vás zohriala po dlhom dni v škole? Tieto asociácie sa hlboko vryjú do našej pamäti a v dospelosti sa k nim často vraciame, keď sa cítime neistí, vystresovaní alebo osamelí.

    Emocionálne jedenie je spôsob, ako sa vyrovnať s negatívnymi pocitmi. Jedlo nám dočasne prináša úľavu a pocit pohodlia. Cukor a tuky v jedle stimulujú uvoľňovanie dopamínu, hormónu šťastia, ktorý nám na chvíľu zlepšuje náladu. Problém je, že tento efekt je krátkodobý a často nasleduje pocit viny, hanby a frustrácie. Vzniká tak začarovaný kruh, z ktorého sa ťažko vystupuje.

    Ako rozpoznať emocionálne jedenie?

    Jete, aj keď nie ste fyzicky hladní - cítite sa plní, ale stále máte chuť na niečo sladké alebo slané?

    Jete automaticky, bez toho, aby ste si jedlo vychutnali - pozeráte sa pri jedle na televíziu alebo do mobilu a ani si neuvedomujete, čo jete

    Siahate po jedle, keď sa cítite vystresovaní, smutní, nahnevaní alebo osamelí - jedlo je vaším únikovým mechanizmom v ťažkých situáciách

    Jete tajne a schovávate sa s jedlom pred ostatnými - cítite sa previnilo za to, koľko a čo jete

    Máte po jedle výčitky svedomia - cítite sa nafúknutí, ťažkí a nespokojní so sebou

     

    Čo robiť s emocionálnym jedením?

    Kľúčom k zmene je pochopenie svojich emócií a nájdenie zdravších spôsobov, ako sa s nimi vyrovnať. Tu je niekoľko tipov, ktoré vám môžu pomôcť:

    Zapisujte si, čo jete a kedy: Denník jedla vám pomôže identifikovať spúšťače emocionálneho jedenia

    Naučte sa rozpoznávať svoje emócie: Keď pocítite nutkanie jesť, zastavte sa a spýtajte sa sami seba: "Som naozaj hladný, alebo sa cítim inak?"

    Nájdite si zdravé alternatívy k jedlu: Keď sa cítite zle, skúste si ísť zabehať, zacvičiť si jogu, prečítať si knihu alebo sa porozprávať s priateľom

    Vyhnite sa držať doma zásoby "pohodlného" jedla: Keď ho nemáte po ruke, bude ťažšie mu podľahnúť

    Doprajte si dostatok spánku a odpočinku: Únava a stres môžu zhoršovať emocionálne jedenie

    Cesta k prekonaniu emocionálneho jedenia nie je vždy jednoduchá, ale je to cesta, ktorá stojí za to. Vyžaduje si uvedomenie, trpezlivosť a láskavosť k sebe samému. Nebojte sa požiadať o pomoc, či už od blízkych alebo od odborníkov. Pamätajte, že nie ste v tom sami. Zbavte sa používania jedla ako barličky a naučte sa zdravé spôsoby, ako zvládať svoje emócie. Výsledkom bude nielen zdravšie telo, ale aj pokojnejšia a vyrovnanejšia myseľ. Krok za krokom, sústo po súste, sa môžete prepracovať k zdravšiemu vzťahu s jedlom a so sebou samým. A nezabudnite, že každý malý úspech sa počíta.

    Prečítajte si tiež:

    Stres a choroby? Čas na bielkoviny!

    „Stres odoberá, bielkoviny dávajú“ V dnešnej dobe, kedy sa uponáhľame z jednej...

    14.11.2024
    count 132x

    Prečo darovať krv? Majú to športovci ľahšie?

    "Jedno malé gesto pre teba, ale obrovská šanca na život pre niekoho iného" Darovanie...

    14.11.2024
    count 190x

    Prečo sa starať o svoje mentálne zdravie?

    „Nie ste len to, čím ste dnes. Ste aj to, čím sa rozhodnete byť zajtra“ V dnešnej...

    05.11.2024
    count 297x

    "Inšpiruj svoje okolie svojimi výsledkami!"

    Viac než 60 inštruktorov!

    Čím je nás viac, tým sme lepší! Sme vášniví inštruktori a našou vášňou je priniesť vám nezabudnutelný zážitok na každom tréningu!

    Prví na Slovensku!

    Skupinové cvičenia cvičíme od roku 2010, ako prví sme priniesli v roku 2015 programy spoločnosti Les Mills na Slovensko!

    Výsledky!

    Každý tréning je špeciálne vyvinutý na to, aby prinášal výsledky!

    Skupinový efekt!

    Cvičíme spolu, sme v tom spolu! Pretože spolu sme silnejší a spolu to dotiahneme k výsledkom rýchlejšie!