Pri práci s ľuďmi sa s tým stretávame takmer pri každej novej klientke. Celé roky nič nerobila, podarilo sa jej vyšplhať na celkom závratné čísla.
Mesiac po mesiaci, rok za rokom. Konečne sa odhodlala schudnúť – a čaká, že do mesiaca má hotovo. Preto chce cvičiť čo najviac, čo najtvrdšie a najintenzívnejšie tréningy, spomenie aj jedálniček a to, že už aj sama stravu upravila.
Keď sa spýtame, ako ju upravila, ďalších 20 minút počúvame, čo všetko vyradila. Možno to poznáš aj ty a nečudujeme sa. Dlhé roky platilo pravidlo, že keď chceš schudnúť, musíš málo jesť. Ach, keby to bolo také jednoduché, všetci by sme boli fitnesáci a bikini.
V tomto dôležitom článku ti povieme, prečo považujeme primálo jedla za najväčšiu fitness katastrofu. No, možno nie najväčšiu, lebo vo fitness odvetví je konkurencia katastrof obrovská. Ale chápeš, čo myslím...
Problémy súvisiace s nízkym príjmom kalórií
Začnime tým, ako môže telo reagovať na primálo jedla a teda na veľmi nízky príjem kalórií a živín.
S nízkym príjmom kalórií síce spočiatku
môžeš „chudnúť“ rýchlo, no je to zlý obchod, pretože obrovské kvantum tejto váhy budú – svaly.
A to je to najhoršie, čo pri chudnutí môžeš urobiť. Svaly sú dôležitým prvkom tvojho denného energetického výdaju. Jednoducho povedané, čím viac svalov na tele, tým viac spálených kalórií počas dňa a to bez samotného tréningu. Keď stratíš svaly, znížiš svoj energetický výdaj čo tiež znamená, že
tvoj metabolizmus sa môže „spomaliť“ – presnejšie skôr adaptovať.
Práve tento problém je jedným z hlavných vinníkov „obľúbeného“
Jojo efektu. Stratíš priveľa svalov, telo sa bráni znížením výdaju a keď sa vrátiš k racionálnejšiemu stravovaniu, telo si väčšinu energie uloží vo forme tuku, pretože čaká, že ti zase preskočí a budeš držať hladovky.
Nesmieme zabudnúť na to, že
s nízkym príjmom jedla máš oveľa väčšiu
pravdepodobnosť deficitov vitamínov, minerálov a iných dôležitých zložiek potravy.
Palivo pre tréning a život
Nízky príjem kalórií zaručene zhorší tvoj výkon vo fitku, v živote, v práci, aj výkon tvojho mozgu. Spomalíš svoje kognitívne funkcie, zhoršíš schopnosť sústrediť sa a vymažeš potešenie zo svojho života. Ak pôjdeš touto stratégiou proti múru, časom sa staneš neznesiteľným spoločníkom.
Pokiaľ chceš peknú sexi postavu, musíš jesť. Na niekoľko sto kalóriách denne nezískaš vysnený zadok, úzke boky, či štíhly pás.
Ešte ďalej...
Poruchy príjmu potravy sú zatiaľ v našej spoločnosti nie príliš známym fenoménom, v zahraničí sa však už dávno rieši. Extrémne diéty (často tie, ktoré majú meno) u mnohých ľuďí, hlavne u žien, môžu viesť k týmto poruchám. Vytváraš si tak veľmi nezdravé stravovacie návyky a môžeš sa ocitnúť v nikdy nekončiacom kruhu prežierania sa a drasticky nízkeho príjmu jedla. Síce sa môžeš chváliť, že si zjedla 3 pizze na posedenie a potom 2 dni nič nejedla, no z nášho pohľadu je to skôr na obrovský varovný prst.
Katastrofou je aj to, že na sociálnych sieťach ti mnoho trénerov predá jedálničky, ktoré pozostávajú často z 800 a menej kalórií. Dokonca sa mi podobné jedálničky dostali od trénerov z mesta, v ktorom pôsobím. Moje baby sa potom divia, koľko môžu jesť a aj tak majú krajšiu postavu, sú zdravšie, výkonnejšie a šťastnejšie.
Ak chceš žiť zdravšie, zahoď do koša všetky drastické diéty a obmedzenia a – jedz! Užívaj si rozličné jedlá, ktoré miluješ a ktoré si nemusíš odopierať. Vychutnávaj si úžasné druhy ovocia a zeleniny, pi dostatok vody a vyhýbaj sa extrémom. Iba vtedy bude tvoj fitness životný štýl dlhodobo udržateľný.
Autor: Tomáš Hegli