NEONKA FITNESS NEONKASHOP NEONKABEAUTY ENEONKA
facebook
Tréningy
footer icons
REGISTRUJTE SA
1. tréning ZADARMO
hero image

5 dôvodov prečo jesť bielkoviny

05.05.2021
count 2740x


Bielkoviny môžeme pokojne označiť za najdôležitejšiu živinu v našej strave, a to nielen pre fitness nadšencov a športovcov. Nečudo – majú množstvo benefitov, ktoré urobia tvoj život príjemnejším, krajším, spokojnejším a v neposlednom rade aj zdravším. 
V tomto článku sa teda pozrieme na 5 dôvodov, prečo jesť bielkoviny (aj keď ich určite nájdeme oveľa viac).


1. Svaly

Každý, kto začína cvičiť, sa s čarovným slovom „bielkoviny“ stretne hneď na začiatku. Väčšina laikov vie, že stredobodom stravovania kulturistov sú tvarohy, mäso, ryby a vajíčka. Takisto zvyknú popíjať proteínové nápoje.
A tak je nevyhnutné, že sa s bielkovinami skôr či neskôr zoznámiš. Ich dôležitosť však rozhodne nie je iba mýtom. Pokiaľ chceš mať krajšiu postavu, chceš znížiť percento podkožného tuku a vytvarovať si zadok či iné svaly, bielkoviny sú základom.
     Rast svalov bez dostatočného množstva bielkovín v tvojej strave jednoducho nebude fungovať. Bielkoviny sú dôležitým a nevyhnutným komponentov svalov. Môžeme ich označiť za akési tehly, vďaka ktorým svaly vybuduješ.
Okrem toho sú svaly energeticky náročné, a tak ak sa ti podarí vyformovať sexi postavu na tých správnych miestach, svaly zabezpečia to, že budeš spaľovať oveľa viac kalórií, a to aj vtedy, keď nebudeš nič robiť. Budeš teda nielen krajšia a viac fit, stane sa z teba aj stroj na spaľovanie, dokážeš sa lepšie a ľahšie hýbať a znížiš percento svojho podkožného tuku. Skvelé, no nie?
     A koľko bielkovín by si mala denne prijať? Štúdie v súčasnosti určujú spodný limit na hodnote 1,6g na kilogram váhy, horný limit je väčšinou v okolí 2-2,2g na kilogram. Pokiaľ chceš schudnúť, bielkovín budeš potrebovať možno o čosi viac.

2. Ochrana svalov

A prečo viac?
     S chudnutím prichádza ďalší problém. V najideálnejšom prípade chceš zhodiť iba tuk, nie svaly. Svaly potrebuješ nielen na krajšiu postavu, ale aj k tomu, aby si svoj metabolizmus udržala na dobrej úrovni. Ak stratíš veľa svalov, znížiš svoj bazálny metabolizmus a podporíš tak jo-jo efekt, ktorému sa chceme všetci vyhnúť.
     Svaly teda potrebuješ ochrániť – a to práve vyšším príjmom bielkovín. Pokiaľ chudneš, rozhodne nesmieš zanedbať príjem tejto makroživiny a musíš mieriť k horným limitom, ktoré som spomenul vyššie. Chceš byť predsa krásna a fit, nie skinny-fat.
Základným predpokladom k ochrane svalov je teda dostatočný príjem bielkovín, ale aj silový tréning a nie príliš drastický kalorický deficit.

3. Sýtiaci efekt

     Bielkoviny majú navyše vynikajúci sýtiaci efekt v porovnaní s tukmi alebo sacharidmi. Preto je pravdepodobné, že ak zješ dostatok bielkovín, budeš cez deň menej hladná a vyhneš sa tak večerným nájazdom na chladničku.
Ďalej majú zo všetkých makroživín najvyšší termický efekt, až 20-30%. To znamená, že ak zješ 100kcal vo forme bielkovín, až 30kcal telo spotrebuje iba na ich metabolizmus. Toto je opäť skvelé pri chudnutí, pretože pri vyššom príjme bielkovín budeš pravdepodobnejšie sýtejšia, ako pri nižšom – a ešte budeš mať aj vyšší výdaj energie.

4. Ťažko z nich priberieš tuk

     Bielkoviny pre nás nie sú primárnym zdrojom energie. Tým sú sacharidy a tuky. Nemajú teda schopnosť ukladať sa na horšie časy a pribrať z nich tuk je naozaj zložité. Keďže majú bielkoviny množstvo dôležitých funkcií, telo ich dokáže skoro všetky využiť, či už na zlepšenie stavu kože a pokožky, na tvorbu dôležitého kolagénu, rast svalov či regeneráciu orgánov.

5. Sú chutné

     Bielkoviny sú jednoducho mňamka. Veľa chutných a obľúbených jedál je bohatých na bielkoviny a okrem nich prijmeš aj ďalšie dôležité prvky, ktoré poskytujú opäť iné benefity.
S mliečnymi výrobkami získaš aj vápnik, s rybami zdravé mastné kyseliny, s mäsom dôležité vitamíny a minerály a s rastlinnými zdrojmi bielkovín aj vlákninu a ďalšie mikroživiny.
Bielkoviny sú teda právom číslom 1 medzi všetkými makroživinami. To však neznamená, že sacharidy a tuky nie sú dôležité – práve naopak. O tom vám už však poviem v ďalších článkoch.

Autor: Tomáš Hegli

Prečítajte si tiež:

6 základných činností po tréningu

Jááááj, poznáš ten pocit keď skončí tréning a začuješ rytmy strečingu? Že práve si tam, v...

09.11.2022
count 1004x

Nezabúdaj na pitný režim

Nezabúdaj na pitný režim      Toto počúvame denne a možno si to aj sami neustále...

10.09.2021
count 2659x

Zelenina - naozajstná SUPERPOTRAVINA

Vo svete superpotravín, za aké sú považované napríklad chlorella, spirulina, goji či chia...

17.08.2021
count 2034x

"Inšpiruj svoje okolie svojimi výsledkami!"

Viac než 60 inštruktorov!

Čím je nás viac, tým sme lepší! Sme vášniví inštruktori a našou vášňou je priniesť vám nezabudnutelný zážitok na každom tréningu!

Prví na Slovensku!

Skupinové cvičenia cvičíme od roku 2010, ako prví sme priniesli v roku 2015 programy spoločnosti Les Mills na Slovensko!

Výsledky!

Každý tréning je špeciálne vyvinutý na to, aby prinášal výsledky!

Skupinový efekt!

Cvičíme spolu, sme v tom spolu! Pretože spolu sme silnejší a spolu to dotiahneme k výsledkom rýchlejšie!