NEONKA FITNESS NEONKASHOP NEONKABEAUTY ENEONKA
facebook
Tréningy
footer icons
REGISTRUJTE SA
1. tréning ZADARMO
hero image

Kam mizne spálený tuk?

10.03.2021
count 2954x


Cvičením spaľujeme tuk, ale kam vlastne ten tuk odchádza?


Zaujímalo vás niekedy, čo sa stane s tými kilami navyše, ktoré „spálite“

Nie je žiadnym tajomstvom, že strata tuku je posadnutosť modernej doby. Väčšina z nás nejaké kilá navyše má, teda väčšina asi v januári :)) a samozrejme väčšina z nás aj chce, aby z nich ubudlo. 

Všetci sa zameriavame pochopiteľne na to ako cvičením a stravou spáliť toho čo najviac, ale neriešime ako to odchádza z tela von teda nikto nerieši jednu z najzákladnejších otázok, ktoré sa objavujú pri tomto hnaní sa za stratou tuku: keď odchádza z nášho tela, kam vlastne tuk ide?

Ak si nie ste istí, nie ste sami. Štúdia z roku 2014 ukázala, že pokiaľ ide o odbúravanie tukov, aj zdravotnícky pracovníci sú zmätení. Zo 150 opýtaných lekárov, dietológov a osobných trénerov, iba traja odpovedali správne.

Častokrát počujeme, že tuk sa zmenil na sval, alebo že z tela odchádzal cez hrubé črevo, pričom ani jedno z toho nie je pravda. Iní, ktorí sa zúčastnili prieskumu, verili, že tuk sa konvertoval na energiu a stratil sa ako teplo (bezpochyby na základe predpokladu „energia dnu sa rovná energii von“). Problémom je, že by sa tým narušil základný zákon chemických reakcií, známy ako zachovanie hmoty (alebo hmotnosti), ktorý hovorí, že z reakcie vychádza to isté množstvo hmoty, aké do nej vstupuje. To jednoducho nezmizne.

Zjednodušene povedané, tukové tkanivo je plné lipidov - zlúčenín, ktoré ukladajú energiu. Aj keď sa tieto zlúčeniny rozložia a generujú teplo, stále vám zostáva rovnaký počet atómov ako na začiatku.


Ako teda tuk z tela odchádza?

Odpoveď vás prekvapí :) Pravda je, že tuk sa premieňa na oxid uhličitý a vodu, to znamená že ho vydýchneme!

Keď vám začne dochádzať „palivo“, vyprodukujete hormón, ktorý po zmiešaní s kyslíkom odbúrava tuk, aby využil svoju energiu. Keď sa tuk metabolizuje, musí niekam ísť. Po premene na oxid uhličitý a vodu opustí viac ako 80 percent tuku telo ako CO2. Zvyšok sa uvoľňuje ako pot a moč.

Hneď nás vštekých napadlo, že...veď budem len sedieť na gauči a dýchať o 106 :))) To však, bohužiaľ, neznamená, že sa môžete zbaviť tuku jednoduchými prudkými nádychmi a výdychmi pri sedení na gauči. Ak sa však venujete akejkoľvek fyzickej aktivite, metabolizmus vášho tela sa výrazne zvýši. Cvičenie s vyššou intenzitou teda prinesie viac „funenia“ :)  - intenzívnych nádychov a výdychov, teda viac spálenej energie a viac vylúčeného tuku.

Tak kto ide cvičiť a trošku sa predýchať? :)

Prečítajte si tiež:

Vieš, ako správne regenerovať po tréningu?

„Aby telo mohlo rásť, potrebuje čas na zotavenie a načerpanie sily“...

21.06.2024
count 119x

Je pri chudnutí dôležitý spánok?

Keď hovoríme o chudnutí, často kladieme dôraz na stravu a cvičenie, ale jednu zásadnú zložku,...

14.06.2024
count 136x

10 najväčších mýtov o sacharidoch

"Sacharidy sú dôležitou súčasťou stravy, ale musíš vedieť, ktoré z nich sú pre Teba...

29.05.2024
count 177x

"Inšpiruj svoje okolie svojimi výsledkami!"

Viac než 60 inštruktorov!

Čím je nás viac, tým sme lepší! Sme vášniví inštruktori a našou vášňou je priniesť vám nezabudnutelný zážitok na každom tréningu!

Prví na Slovensku!

Skupinové cvičenia cvičíme od roku 2010, ako prví sme priniesli v roku 2015 programy spoločnosti Les Mills na Slovensko!

Výsledky!

Každý tréning je špeciálne vyvinutý na to, aby prinášal výsledky!

Skupinový efekt!

Cvičíme spolu, sme v tom spolu! Pretože spolu sme silnejší a spolu to dotiahneme k výsledkom rýchlejšie!