NEONKA FITNESS NEONKASHOP NEONKABEAUTY ENEONKA
facebook
Tréningy
footer icons
REGISTRUJTE SA
1. tréning ZADARMO
hero image

Zelenina - naozajstná SUPERPOTRAVINA

17.08.2021
count 2254x
Vo svete superpotravín, za aké sú považované napríklad chlorella, spirulina, goji či chia častozabúdame na naozajstné, storočiami overené superpotraviny – zeleninu a ovocie. Pravda, ichpomenovanie nie je také exotické a je o čosi nudnejšie, ich benefity sú však zaručené. V tomto článkusi povieme viac o zelenine.

Čo zelenina obsahuje?

Všetko.

     Zeleninu môžeme označiť za sklad tých najdôležitejších zložiek potravy. Nájdeme v nej vitamíny, minerály, stopové prvky či antioxidanty. Je naprataná vodou a vlákninou, ktoré sú pre celkové zdravie tak dôležité. Pravidelnou konzumáciou zeleniny tak celkom ľahko dosiahneš požadované hodnoty niektorých dôležitých prvkov a nemusíš ich tak získavať z doplnkov výživy. Pozor si však musíš dať vtedy, keď sa stravuješ vegánsky. Niektoré dôležité prvky, akými sú napríklad železo, vitamín B12, vitamín D, omega 3 mastné kyseliny či zinok a vápnik sú v zelenine nedostatkové, prípadne oveľa horšie využiteľné v porovnaní so živočíšnymi zdrojmi. Pri takomto stravovaní tak
musíš o to viac premýšľať, kombinovať a pokojne využívať aj doplnky výživy. Všetkého ostatného, ako je napríklad vitamín C, A, horčík, kyselina listová, draslík a mnoho ďalšieho je v zelenine dostatok a ty sa tak s najväčšou pravdepodobnosťou deficitmi nemusíš ani zapodievať.

Zelenina a chudnutie

Mnohí z nás sa na zeleninu začnú orientovať v prípade, že chcú schudnúť. Táto taktika má logiku – zelenina zaplní žalúdok s minimom kalórií, vďaka objemu, vode a vláknine dokonale zasýti a spestrí častokrát „nudnú“ stravu na chudnutie. Je tak ideálnym pomocníkom pri redukovaní váhy. Nemali by sme však na ňu zabúdať ani v normálnom, celoročnom režime. Je ale dôležité poznamenať, že extrémy sú zlé. Zlé je, keď zeleninu neješ, no je zlé, keď jej zješ až priveľa. Veľa vlákniny zo zeleniny môže spôsobiť tráviace ťažkosti a takáto masa v žalúdku môže zabrániť vstrebávaniu iných dôležitých prvkov. Takisto by som neodporučil nadmernú konzumáciu zeleniny ľuďom, ktorí chcú pribrať, pretože potrebujú zjesť viac kalórií a zelenina teda „zaberie“ miesto iným, kalorickejším jedlám. V ideálnom prípade tak nájdeš zlatú strednú cestu ako pri všetkom.

Akú zeleninu jesť?

Jedz zeleninu, ktorá ti chutí a ktorá ti nespôsobuje problémy.


     Snaž sa o farebnú pestrosť a vyber si z každej farby – od fialovej a červenej cez oranžovú a žltú až po zelenú. Žiadna zelenina nie je zlá, aj keď sa už aj na Slovensku začínajú objavovať priaznivci carnivore stravovania, ktorí ti budú tvrdiť, že ťa zelenina zabije. Never im.
Ak sa chceme na zeleninu pozrieť detailnejšie, pri chudnutí zvolím menej kalorické druhy s dostatkom objemu a vody – čínska kapusta, brokolica, šalát, uhorka. Kukurica, rajčiny či sladké druhy papriky poskytnú o čosi viac kalórií. Nie je to však zlé, je to iba taký malý detail, a tak sa žiadnej zeleniny nemusíš báť ani pri chudnutí. Opäť si ale daj pozor na to, aby si to nepreháňala.
     Za najchutnejšiu zeleninu môžeme označiť čerstvú zeleninu. Neboj sa však ani zeleniny mrazenej či konzervovanej. Dôležitejšia je jej príprava, a tak ju nevyprážaj, ale radšej si ju nakrájaj do šalátu, pridaj k mäsu alebo ugriluj. Osobne si radšej priplatím za domácu kvalitu. Za vyskúšanie podľa mňa určite stojí varená špargľa, čerstvá rukola, sladučké farebné papriky, pečená červená cibuľka či pečená koreňová zelenina, akou je mrkva alebo petržlen.
     Mojim favoritom je aj cuketa, z ktorej sa dá pripraviť prakticky všetko – od plnenej cukety cez skvelé placky so syrom a cesnakom až po koláče. Skvelou možnosťou sú aj zeleninové polievky, ktoré ti nielen dodajú potrebné vitamíny a minerály, ale aj dostatok vody. Možností je neúrekom a tvojou úlohou je byť kreatívna, experimentovať a kombinovať.
Zeleninou nikdy nič nepokazíš.

Prečítajte si tiež:

Prečo je pohyb taký dôležitý?

  "Pohyb je pieseň tela, ktorá prináša radosť mysli." Denno-denne sa stretávame s...

26.04.2024
count 139x

Veľkonočné FIT pečenie

Sviatky klopú na dvere a spolu s nimi aj naše tipy na zdravé a jednoduché dezerty, ktorými...

22.03.2024
count 301x

6 základných činností po tréningu

Jááááj, poznáš ten pocit keď skončí tréning a začuješ rytmy strečingu? Že práve si tam, v...

09.11.2022
count 1299x

"Inšpiruj svoje okolie svojimi výsledkami!"

Viac než 60 inštruktorov!

Čím je nás viac, tým sme lepší! Sme vášniví inštruktori a našou vášňou je priniesť vám nezabudnutelný zážitok na každom tréningu!

Prví na Slovensku!

Skupinové cvičenia cvičíme od roku 2010, ako prví sme priniesli v roku 2015 programy spoločnosti Les Mills na Slovensko!

Výsledky!

Každý tréning je špeciálne vyvinutý na to, aby prinášal výsledky!

Skupinový efekt!

Cvičíme spolu, sme v tom spolu! Pretože spolu sme silnejší a spolu to dotiahneme k výsledkom rýchlejšie!