NEONKA FITNESS NEONKASHOP NEONKABEAUTY ENEONKA
facebook
Tréningy
footer icons
REGISTRUJTE SA
1. tréning ZADARMO
hero image
 
Náš tip

LM SHAPES

Vytvaruj si život

  gym icon
  Najbližší tréning
  06.03.2024 o 15:50

  Výživové doplnky

  20.05.2021
  count 2047x


  Doplnky výživy sú pre niekoho obyčajný biznis, pre niekoho sú dôležitou pomocnou rukou. V tomto obrovskom odvetví je ťažké zorientovať sa a držať sa s aktuálnym výskumom, a to nielen pre laikov. V dnešnom článku sa zameriam na niekoľko zaujímavých doplnkov, ktoré podľa mňa stoja za vyskúšanie :)

  Proteín

     K rastu svalov
   Proteín sa používa predovšetkým k rastu svalov, peknému zadku, okrúhlym ramenám, zdravému chrbtu. Čiže k všetkému tomuto je potrebná bielkovina, a keďže ženy s príjmom bielkovín majú problémy, nevedia niekedy splniť potrebné množstvo, tak vtedy je dobrým pomocníkom protein :) Čiže doplní potrebné živiny, ale aj dobre chutí, dokáže zahnať chuť na sladké a odmení ťa po tvrdom tréningu. Vyberať môžeš z mnohých príchutí, my odporúčame proteín od značky Biotech a Nutrend, sú chutné a môžeš ich skombinovať s mliekom, na trhu je už aj verzia pre tých ktorý obľubujú radšej svieže nápoje bez mliečnej príchute :)
       

  Kolagén

       Kolagén je populárnym doplnkom
  Je však dôležité vopred vedieť, čo od neho očakávam.
  Taktiež je bielkovinou, avšak kvôli svojej neúplnosti nie je ideálna k rastu svalov. Často sa používa do proteínových tyčiniek, pretože je lacná a domnelo zvýši obsah bielkovín. Z hľadiska hypertrofie ale nejde o kvalitnú bielkovinu, takže pri budovaní svalovej hmoty ti nepomôže.
  Načo teda slúži? Je súčasťou spojivového tkaniva, chrupaviek či pokožky. Pokiaľ máš problém s kĺbmi, užívanie kolagénu (hlavne pravidelne a dlhodobo), ti môže pomôcť. Takisto tento doplnok oceníš v prípade, pokiaľ chceš krajšiu a zdravšiu pokožku.

  Karnitín

       Karnitín má povesť spaľovača tukov, no je to naozaj tak?
  Karnitín má naozaj za úlohu dopraviť mastné kyseliny do buniek, kde sú potom spálené a použité na energiu. Celý mechanizmus je však sťažený tým, že tento karnitín musíš nejakým spôsobom dostať priamo do svalu, zatiaľ čo karnitín v doplnkovej forme dostaneš iba do krvi.
       Ďalšou zaujímavosťou je to, že pokiaľ je tvoja strava bohatá na bielkoviny, a to najmä na mäso, pravdepodobne dostatok karnitínu už máš. Tento doplnok tak môže byť skvelou voľbou pre vegánky a vegetariánky, prípadne pre tie, ktoré majú tréningy, stravu a regeneráciu na vysokej úrovni a hľadajú malú pomocnú ruku. Omega 3 mastné kyseliny Dôležitá pomocná ruka Omega 3 mastné kyseliny som už spomínal v článku o tukoch. Ich užívanie je skvelým nápadom v prípade, ak pravidelne nekonzumuješ tučné morské ryby. Majú schopnosť znížiť zápalové stavy v tele a výskum hovorí aj o ich priaznivom vplyve na kardiovaskulárny systém, avšak niektoré štúdie nenachádzajú efekt. Každopádne tento doplnok užívam aj ja sám a myslím, že pri prevahe omega 6 mastných kyselín v strave obyčajného človeka, je dôležitou pomocnou rukou aj pre ostatných.

  Vitamíny

  Možno najdôležitejší doplnok
  Vitamíny sú podľa mňa možno najdôležitejším doplnkom a sú prvým, ktorý odporúčam svojim klientkam.
  V ideálnom svete všetky vitamíny získaš konzumáciou zeleniny, vitamínov a pestrou stravou. Ideálny svet však neexistuje. Štúdie napríklad hovoria, že ak by sme chceli dosiahnuť optimálny príjem vitamínov zo stravy, je potrebné zjesť až 11 porcií zeleniny denne. Ješ toľko? Lebo ja nie.     Preto existujú tieto vitamíny aj vo forme doplnkov. Za najdôležitejší považujem vitamín D, ktorý je veľmi náročné získať zo stravy, pri jeho získavaní zo slnka je potrebné splniť hneď niekoľko podmienok, väčšina populácie je v ňom deficitná a jeho nedostatok je spájaný s obrovským množstvom zdravotných problémov.
  Myslieť by si mala aj na vitamín C, ktorý si získava svoju zaslúženú pozornosť aj v súčasnej pandemickej situácii, či vitamín E alebo vitamíny skupiny B.

  Aj keď sú doplnky výživy dôležitou súčasťou celkového stravovacieho režimu,
  tvoja najväčšia snaha by mala smerovať k získaniu všetkých dôležitých živín z potravy, ktorú konzumuješ...

  Prečítajte si tiež:

  6 základných činností po tréningu

  Jááááj, poznáš ten pocit keď skončí tréning a začuješ rytmy strečingu? Že práve si tam, v...

  09.11.2022
  count 1121x

  Nezabúdaj na pitný režim

  Nezabúdaj na pitný režim      Toto počúvame denne a možno si to aj sami neustále...

  10.09.2021
  count 2755x

  Zelenina - naozajstná SUPERPOTRAVINA

  Vo svete superpotravín, za aké sú považované napríklad chlorella, spirulina, goji či chia...

  17.08.2021
  count 2123x

  "Inšpiruj svoje okolie svojimi výsledkami!"

  Viac než 60 inštruktorov!

  Čím je nás viac, tým sme lepší! Sme vášniví inštruktori a našou vášňou je priniesť vám nezabudnutelný zážitok na každom tréningu!

  Prví na Slovensku!

  Skupinové cvičenia cvičíme od roku 2010, ako prví sme priniesli v roku 2015 programy spoločnosti Les Mills na Slovensko!

  Výsledky!

  Každý tréning je špeciálne vyvinutý na to, aby prinášal výsledky!

  Skupinový efekt!

  Cvičíme spolu, sme v tom spolu! Pretože spolu sme silnejší a spolu to dotiahneme k výsledkom rýchlejšie!