NEONKA FITNESS NEONKASHOP NEONKABEAUTY ENEONKA
facebook
Tréningy
footer icons
REGISTRUJTE SA
1. tréning ZADARMO
hero image

Alkohol a naše zdravie

05.03.2021
count 2795x

Na Slovensku rastie spotreba alkoholu, stúpa aj počas karantény. Priemerný  Slovák vypije ročne takmer 12 litrov – Slovenská sporiteľňa

Alkohol a zdravie a prečo sa z alkoholu priberá?

Často počujeme, že jeden zdravotný pohárik nikomu neublíži. U nás sa častokrát bavíme o "tvrdom alkohole" či aktuálne veľmi modernom rume a nezabúdajme ani na pivo. Každopádne bežne sa na Slovensku stáva, že to pri tom jednom poháriku neostane a to je včšinou kameň úrazu...Vo svete sa ale najčastejšie pije víno, napríklad obyvatelia Stredomoria pijú víno denne (nie liter :) ) a dožívajú sa stovky...

Každý z nás, kto sa trošku venuje zdravému životnému štýlu, správnej strave a stráži si kalórie, vždy spozornie ak ide o pitie alkoholu aj  tejto stránky, to že alkohol nerobí dobre našej psychike a správaniu, a vytvára závislosť, čo prináša veľas mutných príbehov, to je nám vštekým jasné...bavíme sa teraz na tému chudnutia, progresu a zdravia...a teda mylsíme si, že to čo nám naozaj škodí je cukor a sacharidy.....

Pravdou ale je, že to čo nám škodí, nášmu progresu, je alkohol.


Alkohol má takmer dvojnásobnú energetickú hodnotu ako cukor: jeden gram alkoholu poskytuje 7 kalórií (29 kJ) v porovnaní s jedným gramom cukru so 4 kalóriami (17 kJ). Alkohol je tiež toxín. Existuje silné prepojenie so zvýšeným rizikom vzniku až šiestich typov rakoviny. Alkoholické nápoje klasifikuje Medzinárodná agentúra pre výskum rakoviny (IARC) ako karcinogén skupiny 1 - čo je to isté ako azbest a tabak. IARC klasifikuje alkohol ako „príčinu rakoviny prsníka, hrubého čreva, hrtana, pečene, pažeráka, ústnej dutiny a hltana a ako pravdepodobnú príčinu rakoviny pankreasu “.

Ako je to potom s tými 100-ročnými obyvateľmi Stredomoria? Ako to, že nemajú rakovinu?

Je to pravdepodobne kvôli spôsobu ich pitia. Pijú veľmi malé množstvá v rámci super zdravej rastlinnej stravy kombinovanej s nízko-stresovým životným štýlom, ktorý zahŕňa cvičenie ako doplnok a silné zapájanie sa do života komunity. Inými slovami: ak budete viesť dokonalý zdravý životný štýl, tak trochu vína vás nezabije.

Z toho by sa dalo ľahko odvodiť, že je lepšie sa alkoholu vzdať. Je dôležité povedať, že ak nepijete, nezačínajte. Pitím nezískate žiadne zdravotné benefity. To však neznamená, že nemôžeme piť bezpečne. Ak pijete alkohol, existuje niekoľko vecí, ktoré môžete urobiť, aby ste znížili riziko poškodenia organizmu alkoholom.

Uvedomte si, že „štandardné“ množstvo alkoholu je pravdepodobne menej, ako si myslíte.

Najskôr pite vedome. Snažte sa bezducho nezapíjať alkoholom smäd alebo nervozitu. Pite vodu súčasne s vínom. 

Každodenné popíjanie môže tiež znamenať, že je ľahké to s ním prehnať, takže popremýšľajte o pár dňoch úplne bez alkoholu. Tiež si „nešetrite“ konzumáciu alkoholu na víkend. Nadmerné pitie je spojené s ďalším súborom zdravotných rizík vrátane zranení.

Skúste na jedno posedenie vypiť maximálne tri poháriky/poháre alebo aj menej. Upozorňujeme, že množstvo nazývané „štandardné“ je pravdepodobne menšie, ako si myslíte.

Nakoniec, keď si vyberáte čo budete piť, nenechajte sa oklamať marketingovými tvrdeniami. Nezabudnite sa pozrieť na to najdôležitejšie na etikete. Pokiaľ ide o zdravie, je oveľa lepšie, keď ignorujeme tvrdenia o nízkom cukre alebo nízkom obsahu sacharidov a skôr pozeráme na možnosti s nízkym alebo nulovým obsahom alkoholu.

TIPY PRE PITIE S ROZUMOM

A teda, jeden zdravotný pohárik naozaj neublíži :) Len si to vezmime naozaj k srdcu, veď vieme o čom hovoríme :)
Tak na zdravie!

 

Prečítajte si tiež:

6 základných činností po tréningu

Jááááj, poznáš ten pocit keď skončí tréning a začuješ rytmy strečingu? Že práve si tam, v...

09.11.2022
count 1004x

Nezabúdaj na pitný režim

Nezabúdaj na pitný režim      Toto počúvame denne a možno si to aj sami neustále...

10.09.2021
count 2659x

Zelenina - naozajstná SUPERPOTRAVINA

Vo svete superpotravín, za aké sú považované napríklad chlorella, spirulina, goji či chia...

17.08.2021
count 2034x

"Inšpiruj svoje okolie svojimi výsledkami!"

Viac než 60 inštruktorov!

Čím je nás viac, tým sme lepší! Sme vášniví inštruktori a našou vášňou je priniesť vám nezabudnutelný zážitok na každom tréningu!

Prví na Slovensku!

Skupinové cvičenia cvičíme od roku 2010, ako prví sme priniesli v roku 2015 programy spoločnosti Les Mills na Slovensko!

Výsledky!

Každý tréning je špeciálne vyvinutý na to, aby prinášal výsledky!

Skupinový efekt!

Cvičíme spolu, sme v tom spolu! Pretože spolu sme silnejší a spolu to dotiahneme k výsledkom rýchlejšie!