NEONKA FITNESS NEONKASHOP NEONKABEAUTY ENEONKA
facebook
Tréningy
footer icons
REGISTRUJTE SA
1. tréning ZADARMO
hero image
 
Náš tip

LM SHAPES

Vytvaruj si život

  gym icon
  Najbližší tréning
  06.03.2024 o 15:50

  5 dôvodov prečo jesť tuky

  19.05.2021
  count 2460x
  Poslednou makroživinou, z ktorej pozostáva vyvážený jedálniček, sú tuky. Práve tie mali ešte donedávna veľmi zlú povesť. Ľudia sa vyhýbali vajíčkam, mliečnym výrobkom, tučnejším druhom mäsa či dokonca orieškom a rybám. Ako som už spomínal v článku o sacharidoch, zlú štafetu prebrali po tukoch práve cukry. Napriek tomu však v dnešnej spoločnosti stále nájdeme akýsi, často neopodstatnený, strach z tukov. Dnes vám ukážem, že aj táto živina má svoje benefity.

  1. Zdroj energie

     Tak ako aj sacharidy, aj tuky sú vynikajúcim zdrojom energie – niekedy až príliš vynikajúcim. Telo si totiž dokáže tuky veľmi ľahko uložiť na horšie časy, ktoré mnohokrát vôbec nenastanú. Tento uchovaný zdroj energie vo forme tukov tak na nás ostáva a našou úlohou je, pokiaľ chceme peknú postavu, sa ho zbaviť. Túto energiu teda musíš nejakým spôsobom využiť.
     Vieme už, že sacharidy sú skvelým palivom pri intenzívnejších a kratších činnostiach, ako je napríklad aj silový tréning.

  Kedy využívame tuky?
     Tuky využívame napríklad pri chôdzi, vytrvalostnejších činnostiach s nižšou intenzitou a dlhším trvaním. Pokiaľ teda ideš na prechádzku alebo na cyklotúru, spaľovať budeš najmä tuky.
  Aj to je jeden z dôvodov, prečo by sme mali začať viac kráčať, chodiť schodmi, nevyvážať sa všade autom, chodiť na prechádzky a jednoducho ostávať v pohybe.

  2. Testosterón

     Testosterón je hormón, vďaka ktorému sa nám nielen ľahšie buduje postava, ale vďaka ktorému sa aj lepšie cítime, sme spokojnejší a šťastnejší. Áno – aj ženy!
  Aj keď je v ženskom tele zastúpený len zlomkovo, v porovnaní s mužským organizmom alebo ženskou zásobou estrogénu, je nemenej dôležitý. Dokonca existuje aj nedostatok testosterónu u žien. Avšak ani jeho nadbytok nie je žiadaný.
     Napriek tomu sa však každý cvičenec snaží jeho hodnotu zvyšovať. A práve testosterón potrebuje k svojej syntéze cholesterol, ktorý často nachádzame v jedlách s obsahom tukov. Pokiaľ tuky zo stravy vyradíš, prípadne znížiš na minimum, som si istý, že časom pocítiš aj pokles testosterónu.

  3. Nabité kalóriami

   Pre niekoho dobré, pre niekoho zlé.
    Pokiaľ chceš vybudovať pekný zadok, krásne guľaté ramená a zdravý chrbát, potrebuješ sa dostať do kalorického nadbytku. Najmä pre ženy to môže byť problém, pretože zvyčajne nezjedia také množstvá, ako muži.
     Jeden gram tuku obsahuje až 9 kilokalórií, čo je viac ako dvojnásobok oproti bielkovinám a sacharidom. Pokiaľ teda potrebuješ nabrať a nevládzeš jesť, vyskúšaj zvýšiť príjem tukov. Zameriavaj sa však na čo najkvalitnejšie zdroje.


  4. Dôležité mastné kyseliny

  Pretože nie sú tuky ako tuky.

     Tak napríklad ešte donedávna sa predpokladalo, že konzumácia nasýtených tukov vedie ku vzniku srdcovocievnych ochorení. Dnes si už vedci nie sú až takí istí a zdá sa, že pokiaľ sa hýbeš, športuješ a volíš kvalitné zdroje potravín, nemusíš sa báť ani nasýtených tukov.
     Pokiaľ sa na tuky pozrieme ešte zbližša, zistíme, že napríklad omega 3 mastné kyseliny sú pre celkové zdravie dôležité a ich príjem v strave je často veľmi nízky. Naopak, príjem omega 6 mastných kyselín, ktoré často prinášajú zápalové stavy, je výraznejší. Ak chceme nájsť omega 3 musíme hľadať zdroje v tučných morských rýbách, akým je  napr. losos.

     Tuky sú dôležité aj z hľadiska vitamínov, pretože vitamíny A, D, E a K potrebujú k správnemu vstrebaniu vylúčenie žlče, k čomu nám pomôžu práve tuky.

  5. Sú chutné

  Možno ste to čakali, ale áno – aj tuky sú chutné!

  Medzi najkvalitnejšie zdroje môžeme označiť:
  A o orechových maslách radšej nehovorím, aby sme si zbytočne nerobili chúťky...


  Autor : Tomáš Hegli

  Prečítajte si tiež:

  6 základných činností po tréningu

  Jááááj, poznáš ten pocit keď skončí tréning a začuješ rytmy strečingu? Že práve si tam, v...

  09.11.2022
  count 1121x

  Nezabúdaj na pitný režim

  Nezabúdaj na pitný režim      Toto počúvame denne a možno si to aj sami neustále...

  10.09.2021
  count 2755x

  Zelenina - naozajstná SUPERPOTRAVINA

  Vo svete superpotravín, za aké sú považované napríklad chlorella, spirulina, goji či chia...

  17.08.2021
  count 2123x

  "Inšpiruj svoje okolie svojimi výsledkami!"

  Viac než 60 inštruktorov!

  Čím je nás viac, tým sme lepší! Sme vášniví inštruktori a našou vášňou je priniesť vám nezabudnutelný zážitok na každom tréningu!

  Prví na Slovensku!

  Skupinové cvičenia cvičíme od roku 2010, ako prví sme priniesli v roku 2015 programy spoločnosti Les Mills na Slovensko!

  Výsledky!

  Každý tréning je špeciálne vyvinutý na to, aby prinášal výsledky!

  Skupinový efekt!

  Cvičíme spolu, sme v tom spolu! Pretože spolu sme silnejší a spolu to dotiahneme k výsledkom rýchlejšie!